Tunezja 82. krajem wchodzącym w skład organizacji IIHF

Tunezja 82. krajem wchodzącym w skład organizacji IIHF

The International Ice Hockey Federation (IIHF) poinformowało, że w gronie państw członkowskich powitało właśnie nowego członka – reprezentację Tunezji, będącą tym samym czwartym afrykańskim krajem biorącym udział w organizowanych przez federację turniejów (w tym mistrzostw świata mężczyzn, kobiet i juniorów, Pucharu Mistrzów IIHF, Pucharu Kontynentalnego i innych). Wiadomość ta została podana na odbywającym się co pół roku w rosyjskim Sankt Petersburgu kongresie. Innymi afrykańskimi państwami, które w tym momencie należą do organizacji są Republika Południowej Afryki, Maroko i Algieria.

Reprezentacja Tunezji zarządzana jest przez Ihaba Ayeda – dyrektora generalnego, który dba o jej interesy na arenie międzynarodowej. W Tunezji nie ma żadnego pełnowymiarowego i zgodnego ze standardami lodowiska, dlatego też drużyna musi toczyć swoje mecze poza granicami swojego państwa. Kraj ten dołączył do tak zwanych członków związkowych. Oznacza to, że będzie mógł brać udział wyłącznie w mniejszych międzynarodowych wydarzeniach sportowych i nie będzie mógł głosować na spotkaniach kongresu IIHF. Częściowo wynika to właśnie z faktu, że w kraju nie ma pełnowymiarowego lodowiska. Tunezja tym samym dołącza do innych państw będącymi członków związkowych, w tym między innymi Kolumbii, Libanu, Brazylii i Jamajki. Również Algieria i Maroko wchodzą w skład tej właśnie grupy.

Tunezyjski Związek Hokeja na Lodzie został założony w 2009 roku, a swoją pierwszą – i do tej pory jedyną – grę jako reprezentacja zorganizował w meczu przeciwko Francji w 2014 roku. Poza tym meczem reprezentacja ta występuje w roli klubu Carthage Eagles of Tunisia. W tej właśnie formie w 2016 roku wygrała swój pierwszy turniej (African Ice Hockey Cup), wygrywając w finale z pochodzącą z Maroko drużynę Rabat Capitals. Dwa lata później drużyna zagrała również w turnieju Arab Clubs Ice Hockey Championship rozgrywanym w Abu Dhabi. Zajęła trzecie miejsce, tuż za Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Libamem.

W czasie tego samego spotkania kongresu IIHF postanowiło też zmienić status Singapuru na pełnoprawnego członka federacji. Dzięki temu jego reprezentacja będzie mogła zawalczyć w wydarzeniach pokroju Mistrzostw Świata.

5 / 5. Ocen: 1

Podobne artykuły

Back to top button